pondělí 5. srpna 2013

Rooibos - skvělý čaj

Civilizace nám umožňuje žít v pohodlí a získat cokoliv po čem naše srdce touží, aniž bychom  museli vstát z pohodlného křesla. Tělo si zvykne velice rychle že vždy dostane to, na co má chuť: kávu, tabák, multivitamin, alkohol, potravinové doplňky a to vše bez jakékoliv námahy!  Takto lidský organismus pomalu zakrňuje. Čaj Rooibos byl objeven před téměř 300 lety, avšak domorodí obyvatelé v afrických oblastech Khoi jej znali a pili jíž od dávných dob. Tento čaj byl velice populární u afrických kolonistů v 19. a 20. století.
Intenzivně pracující svaly totiž ztrácejí vodu a minerály. Dehydratace a demineralizace, to jsou důvody, které způsobují svalové křeče, napětí a bolesti. Rooibos se začal mezi kolonisty pít jako uklidňující nápoj na bolesti svalů a křeče. Pil se ledový během dne při práci nebo horký navečer, po dni únavné fyzické práce jako velmi dobře vyvážený minerální nápoj, který vrací tělu vodu a minerály. Zároveň snižuje  křeče hladkého svalstva a únavu, nadýmání nebo žaludeční křeče. Rooibos neobsahuje nezpůsobuje nespavost nebo nervozitu. Naopak, pije se večer teplý po malých doušcích, a navozuje klidný a jemný pocit štěstí,  protože  podle vědců, podporuje uvolňování "hormonu  štěstí" serotoninu. Aromatický a bohatý rooibos se užíval nejen jako voňavéhý čaj ale také jako prostředek ke zklidnění a léčbu podrážděné pokožky.
Rooibos se pěstuje pouze v jižní Africe, a je bohatý na antioxidanty a flavonoidy, kterých obsahuje více než normální čaj. Vědci provedli rozsáhlý výzkum za účelem prokázání pozitivních přínosů rooibosu na lidské zdraví. Rooibos čaj neobsahuje kofein ani tanin. Jeho chuť je ovocná, vyvážená, nedráždivá, a protože neobsahuje ani kofein ani tein, je rooibos čaj, který může nahradit průmyslově vyráběné isotonické nápoje u sportovců a tvrdě pracujících lidí.
Flavonoidy obsažené v rooibosu působí jako přírodní antioxidanty - chrání tělo před stárnutím a degenerací. Zpomalení oxidace je nejnápadnější u buňek které rychle stárnou: buňky kůže a sliznice. Hladká, zdravá, kůže bez vrásek a zdravé, lesklé rty , to jsou důkazy pozitivního působení pití rooibosu na váš organismus. Rooibos pomáhá nejen jako čaj ale používá se také jako koupel nebo součást tělového mléka které pomáhá proti spáleninám od slunce, nebo podrážděné pokožce od větru a nepříznivého počasí. Opalovací oleje s Rooibosem vyživují kůži a způsobují krásné bronzové opálení.
V jazyce Afrikaans rooibos znamená "červený keř". Tento jihoafrický keř, s latinským názvem aspalthus linearis je nízká rostlina s jasně zelenými jehlicovitými listy, které během zpracování zčervenají. Aspalathus linearis je keř rostoucí poměrně vzácné, vyskytuje se pouze západní části Jižní Afriky. Tato rostliny nemá po botanické stránce nic společného s normálním čajovníkem ( Camellia sinensis ).
I když v dnešní době je výroba rooibosu stále více automatizovaná, klíčové procesy zůstávají stále stejné: listy (a někdy i větvičky) jsou sesbírány, podrceny a poté následuje fermentace. Během fermantace získají výraznou červenou barvu podobně jako běžný černý čaj. Nakonec se pak suší na slunci. Tento čaj, je pro jeho silnou vůni a chuť nejoblíbenějším nápojem v Jižní Africe. Pije se horký nebo chlazený, slazený nebo bez cukru, s mlékem nebo bez.

Žádné komentáře:

Okomentovat