středa 7. srpna 2013

Čaj a jeho účinky na lidské zdraví

Čaj je konzumován díky jeho zdraví prospěšným účinkům již od nepaměti. Původně začal být čaj používán v Číně, zejména pro jeho účinky na účinné a efektivní léčení desítek onemocnění. Čaj je pohár plný vitamínů. Celkově je v čaji identifikováno asi 500 různých sloučenin, z nichž zvláště zajímavé jsou polyfenoly a z nich, zejména flavonoidy , kyselina askorbová, fylochinon, riboflavin a kyselina nikotinová, to znamená vitamíny C, B1, B2, C, PP, minerály, hořčík, draslík a fluor, kofein a alkaloidy. Flavonoidy, na které je čaj obzvláště bohatý, fungují v těle jako antioxidanty, což znamená, že chrání buňky před degenerativními změnami. 
Mezi čajovými flavonoidy mají významný podíl katechiny, z nichž nejdůležitější je epigallocatechin gallát (EGCG). Jedná se o nejúčinnější antioxidanty, které existují. Čaj snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol, působí jako prevence před onemocněním srdce. Také posilují krevní cévy a zpomaluje kalcifikaci , 
stejně jako snižuje riziko tvorby krevních sraženin a riziko infarktu, především díky flavonoidům a kyselině askorbové. 
Bylo provedeno mnoho vědeckých studií ohledně preventivního účinku antioxidantů na tvorbu rakoviny. Mnozí vědci jsou že dlouhodobý kontinuální a pravidelný příjem čaje může snížit riziko onemocnění některými typy rakoviny. Antioxidanty jsou známy tím že dokážou zničit škodlivé volné radikály, 
které poškozují buňky. Čaj může také chránit buňky před rakovinotvornými mutacemi.

Snížení hmotnosti a prevence obezity.
Pití zeleného čaje je často spojováno s redukcí váhy. To proto že čaj stimuluje metabolismus a neobsahuje téměř žádné kalorie. Kromě výše uvedených výhod má čaj antibakteriální účinky a zabraňuje vzniku zánětlivých stavů. Katechiny obsažené v zeleném čaji jsou účinné v prevenci otravy jídlem protože zabijí bakterie, které způsobují tyto stavy. Čaj poskytuje také ochranu proti virům a při jeho pravidelném pití posiluje imunitní systém člověka. 
Čaj osvěžuje nervový systém a zabraňuje únavě, chrání před slunečním UV zářením, stejně tak jako působí jako prevence Parkinsonovy choroby, zubního kazu a zápachu z úst . Čaj obsahuje fluorid, a proto je dobrý pro vaše zuby. Bylo zjištěno, že  phylloquinon, riboflavin a kyselina nikotinová podporují pružnost a propustnost pokožky. Výtažky z čajových surovin se používají v mnoha pleťových přípravcích.

U výtažků ze zeleného čaje a kofeinu bylo prokázáno, že synergicky působí při prevenci obezity a akumulaci tuku u myší. Výzkum katechinů ze zeleného čaje mimo jiné prokázal, že působí jako účinné antioxidanty a snižují hladiny LDL cholesterolu a triglyceridů a zvyšují hladinu HDL-cholesterolu. Je také prokázáno, že zelený čaj snižuje krevní tlak a riziko kardiovaskulárních onemocnění, zlepšení citlivosti na inzulín a snížení rizika diabetes mellitus 2. typu, funguje jako anti-karcinogen, a pro zpomaluje mozkovou degeneraci.

Žádné komentáře:

Okomentovat